4 Ağustos 2018 Cumartesi

Özgürlük Öldü

ben küçükken köydeki evler ahşaptı! bahçelerin duvarları da tahtadandı, istediğimiz bahçeye girer çıkar, köyün en güzel eriği kimin bahçesinde tartışması yapardık. evlerin arasında minik yollar vardı, bir Labirentte dolaşmak gibi gelirdi bana, o yollarda bir kaybolup bir çıkınca. susayınca en yakın Pınara gider su içerdik ağzımızı kurnaya dayayarak. Bütün gün bambaşka rotalardan köyün bir ucundan girip diğer ucundan çıkarak bahçeleri dolaşır, su deposunda hayat evren ve her şey hakkında konuşurduk. Bazı günler köyün gençleriyle takılır, onlara özenirdik. anlattıklarını ağzımız açık dinler, kendimizi de benzer şeyleri yaşarken düşlerdik.
bazen bir evin kapısı açılır, bir teyze bizi çağırıp pınardan su isterdi. ellerimize birer bakır güğüm alıp en yakın Pınara yollanırdık yine. teyze belki yaptığı börekten, belki ufak çikolata ya da şeker, bazen de meyve verirdi. sonra arada bir dedeler çağırırdı yanlarına, bize annelerimizi babalarımızı sorar, yaramazlık yapmayalım falan diye uyarırlardı. Harmanda top oynar, yorulunca bir evin merdivenlerine oturur yaptığımız maçtan, okuldan, akşamki filmden, havadan sudan konuşurduk. akşamları Kaş'a çıkar, abilerimiz ablalarımızla oturur, onların yaktığı ateşin etrafında muhabbetlerini dinlerdik.

sonra yavaş yavaş ahşap evler yıkıldı, yerlerine betonarme evler yapılmaya başlandı. Harman yeri satıldı, ilk kez tel örgülü bahçesi olmuş oldu köyün. bir bir evlerin arasındaki o küçük yollar kapandı. artık beton evlerin dikenli telli, taştan duvarlı bahçeleri var.  köyün bir ucundan diğerine tek bir yol var, o da araba yolu. su deposunun etrafı da dikenli tellerle çevrili. arkasında top bile oynadığımız kaşta artık onlarca ev var. Köy koca bir hapishaneye dönüştü, insanlar kendilerini hapsetti.

köye gittiğimde mezarlığa iniyorum, özgür yaşamış insanların arasında dolaşıp yosunlu mezar taşlarına dokunuyorum. siz öldünüz, köy öldü, çocukluğum öldü, özgürlük öldü.
kaş. Bu kayanın greyderle aşağı yuvarlandığını hatırlıyorum. sonra da ev yaptılar zaten

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder